po avarijos/autoįvykio ar draudiminio įvertinimo. Objektyvus po avarijos/autoįvykio patirtų nuostolių įvertinimas.
info@autovertinimas.lt
+37064444881
Lietuviu kalba Anglu kalba Rusu kalba

VIN kodas arba VIN numeris – kas tai?

VIN numeris, Vin kodas arba automobilio identifikacinis kodas (angl. Vehicle Identification Number) tai yra unikalus transporto priemonei suteikiamas septyniolikos simbolių rinkinys, apibūdinantis tam tikrą automobilį, tai yra tarsi automobilio atpažinimo numeris, skirtas gamintojo automobilio identifikavimui. Kaip kiekvienas iš mūsų turime tam tikrą asmens kodą, taip ir automobiliai turi savąjį. Jį žinant galima gauti ataskaitą apie konkretaus automobilio istoriją. Tai yra specialus automobilio atpažinimo numeris, kuris susideda iš 17 raidžių ir skaičių. Pirmi tokiu būdu automobilius žymėti pradėjo amerikiečiai dar 1950 metais. Taip šis atpažinimo kodas buvo pavadintas VIN kodu. Jo tikslas buvo pateikti aiškią informaciją apie transporto priemonę. Tyrimai taip pat parodė, kad pirmieji VIN numeriai buvo įvairiausių rūšių, o kiekvienas gamintojas juos sudarydavo savaip. Tik nuo 1980-ųjų JAV atsirado reikalavimas, kad visų kelių transporto priemonių VIN numeriai turi būti sudaryti iš 17 ženklų. Ši tais laikais įdiegta VIN žymėjimo sistema yra naudojama ir šiandien. Europos Sąjungoje buvo priimta direktyva dėl VIN kodo, kuri taikoma visoms ES narėms. Yra tarptautinis susitarimas, pagal kurį atliekama VIN patikra: nesvarbu, kokioje valstybėje automobilis buvo surinktas arba registruotas. Tiek Vokietijoje, tiek Baltijos šalyse, Prancūzijoje ir kitose šalyse absoliučiai visos transporto priemonės turi šį unikalų kodą, o įvykiai pagal šį numerį yra registruojami tarptautinėje duomenų bazėje.

Kodą transporto priemonei paprastai priskiria jo gamintojas, o kode užkoduota informacija reiškia modelį, markę, variklio tipą, modelio metus ir kitus svarbius dalykus. VIN kodas yra naudojamas visų transporto priemonių (komerciniams automobiliams, keleiviniams automobiliams, autobusams, sunkvežimiams bei mopedams) žymėjimui. VIN kodas rodo visų transporto priemonių istorijos duomenis. Sužinosite viską apie Jums rūpimą automobilį, motociklą, namelį ant ratų, sunkvežimį, kemperį ir kt. jis atskleis Jums visą automobilio praeitį: kokie įvykiai buvo registruoti, kokie apsilankymai autoservisuose vyko bei galėsite sužinoti techninės apžiūros istoriją išsamiai.

Ši transporto priemonių žymėjimo VIN numeriais sistema buvo sukurta, remiantis ISO 3779-1983 standartu ir yra naudojama nuo praeito amžiaus devintojo dešimtmečio (1982 metai). VIN standartas yra taikomas daugelyje šalių ir jį naudoja visi didieji automobilių gamintojai. . Šis kodas yra naudojamas Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje ir kitose šalyse.

VIN numeris apibūdina bet kurį unikalų automobilį, kuris buvo pagamintas per pastaruosius 30 metų. Gamintojai yra patys atsakingi už VIN numeravimą.

VIN numeris yra įspaudžiamas automobilio korpuse (kėbule) jo gaminimo metu. Kai kurie gamintojai naujuose automobilių modeliuose jį įspaudžia tokiu būdu, kad VIN kodas būtų matomas pro priekinio automobilio stiklą (apatinėje dalyje), tai yra lyg automobilio papildoma apsaugos priemonė. Pagal VIN kodą galima tiksliai nustatyti automobilio modelio pagaminimo datą bei kilmę.
VIN tikrinimas yra labai svarbus, perkant automobilį.

Kiekvienas iš mūsų, pirkdamas dėvėtą automobilį, nori viską apie jį išsiaiškinti ir gauti kuo daugiau informacijos. Dažniausiai automobilių pardavėjai parduodamos prekės trūkumų atskleisti neskuba, tad apie juos sužinosite tik po kurio laiko po transporto priemonės įsigijimo. Tokios pavėluotos žinios neretai gali Jums kainuoti šimtus ar net tūkstančius eurų, todėl prieš darant pirkinį, reikėtų atidžiai apžiūrėti tai, ką perkate. Prieš perkant naudotą automobilį labai svarbu iššifruoti VIN kode užkoduotą gamintojo informaciją, siekiant patikrinti, ar pardavėjo skelbiama informacija iš tikrųjų sutampa su realia informacija. Šiuo atveju negalima praleisti pro akis bet kokio neatitikimo, įrangos ar datų, nes tai gali būti ženklas, kad reikėtų išsamiau pasidomėti šios transporto priemonės istorija arba visai atsisakyti tokio pirkinio. Prieš perkant transporto priemonę jūs turėsite išankstinį pranašumą. Kiekvienas, parduodamas automobilį, stengiamės gauti kuo didesnį pelną. Nemažai pardavėjų yra sukti, o VIN kodas padės Jums sužinoti visą teisybę apie jūsų būsimą transporto priemonę. VIN kodo patikra – tai yra tiksliausias būdas patikrinti automobilį. Žemiau pateikti keletas dažniausiai pasitaikančių apgavystės atvejų, kuriuos nustatyti galima, patikrinant VIN kodą:

  1. Transporto priemonių vagystės – vogto automobilio pirkimas;
  2. Gamyklinės įrangos pakeitimai – šiuo atveju būtinai reikėtų patikrinti parduodamo automobilio komplektacijos originalumą, surinkti informaciją, su kokia sumontuota įranga automobilis paliko gamyklą. Esant bet kokiems neatitikimams, galima derėtis dėl automobilio kainos.
  3. Įvairūs incidentai ir avarijos – kai kurie automobiliai gali būti parduodami kaip „niekuomet nepatekę į avariją ir nebuvo sudaužyti”, nors iš tikrųjų jie yra tiesiog labai gerai suremontuoti. VIN numerio dekodavimas leidžia gauti informaciją, ar šis automobilis buvo kada nors patekęs į eismo įvykį;
  4. Odometro atsukimas – VIN kodo tikrinimas leidžia pamatyti ridos duomenų kitimo istoriją. Šiuo atveju užtenka netgi keleto, o kai kuriais atvejais ir vienintelio, tai yra paskutiniojo odometro rodmenų užfiksavimo, kad galima būtų paprastai patikrinti esamos ridos teisingumą;

Žemiau pateikiama keletas vietų, kuriose galima rasti automobilio VIN kodą:

  • VIN kodas gali būti randamas ant specialios lentelės, kuri negali būti atskirta nuo automobilio. Lentelę paprastai galima rasti ties kairiu langu, dešine priekine sėdyne, o taip pat ant kurio nors iš dešinės pusės statramsčių. VIN kodo taip pat galima ieškoti variklio skyriuje arba ties dešiniu ratu. Automobilių gamintojai skirtingus transporto priemonių modelius VIN numeriu ženklina skirtingose vietose.
  • VIN kodas gali būti randamas automobilio registracijos dokumentuose.

VIN kodas yra labai svarbus. Vis daugiau ir daugiau vairuotojų supranta VIN kodo reikšmę, jis minimas vis dažniau ir parduodamų transporto priemonių skelbimuose. Bet jį skelbia toli gražu ne visi pardavėjai. Prieš perkant automobilį yra labai svarbu sužinoti jo VIN numerį ir patikrinti visą istoriją. Tokiu būdu galima išvengti sukčiavimo.
Perkamo automobilio VIN kodą galima patikrinti VĮ „Regitra” duomenų bazėje https://www.eregitra.lt/viesa/paiesk/Index.php, kur tikrinimui reikės užpildyti nemažiau, nei du laukelius: VIN numerį, valstybinį numerį arba registracijos dokumento numerį. Šiuo atveju Jūs gausite pagrindinius automobilio duomenyi, informaciją apie draudimo poliso galiojimą ir paskutinius ridos duomenis, užfiksuotus techninės apžiūros metu.

Patikrinus VIN kodą, galima gauti informaciją apie:

  • Nuskendusius automobilius;
  • Didžiules avarijas;
  • Probleminius automobilius;
  • Pavadinimų istorijas ir dublikatus;
  • Skaitiklio problemas;
  • Automobilio savininko finansinius įsipareigojimu;
  • Visiškai sudaužytus automobilius;
  • Automobilių vagystes.

Šie automobiliams suteikaimi unikalūs kodai suteikia unikalią galimybę – jie leidžia sekti bet kurios transporto priemonės istoriją, įskaitant tokius nemalonius įvykius ir faktus, kurie yra labai svarbūs, kaip avarijos ar automobilių vagystės. Naudojant VIN kodą, galima sužinoti automobilių istoriją, kuri padeda priimti teisingus sprendimus, renkantis naudotą automobilį. VIN kodas gali netgi padėti Jums sutaupyti. Jei automobilis, kurį Jūs planuojate įsigyti, buvo stipriai pažeistas ir taisytas autoservisuose, turėjo gamyklinių defektų ar kitokių trūkumų, VIN kodo patikrinimas gali padėti Jums sužinoti šią informaciją, nes kai kuriais atvejais dėvėtam labai prastos būklės automobiliui suteikiama estetinė išvaizda ir jis sutvarkomas pardavimui.

Kiekvienas VIN kodas susideda iš trijų dalių:

  1. Pirmoji dalis (WMI), kurią sudaro trys simboliai, nurodo gamintoją (asmenį, kompaniją ar korporaciją);
  2. Antroji dalis (VDS), kurią sudaro šeši simboliai, apibūdina bendrus automobilio bruožus;
  3. Trečioji dalis (VIS), kurią sudaro aštuoni simboliai, nurodo tik tam automobiliui būdingus bruožus. Keturi paskutinieji simboliai būtinai turi būti skaitmenys.

Sudarant VIN kodą, galima naudoti arabiškus skaitmenis ir lotyniškas didžiąsias raides: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Negalima naudoti tik raidžių I, O, Q dėl panašumo į skaičius 1 ir 0.
Taip pat gali būti naudojami įvairūs skirtukai (simboliai, ženklai), nurodantys atskiras VIN numerio dalis. Patys gamintojai pasirenka skirtukus, nes jie tiesiog negali būti identiški arba priminti jau naudojamų simbolių. Taip pat būtina atkreipti dėmesį, kad dokumentuose VIN numeris rašomas be jokių skirtukų ir tarpų, vienoje eilutėje.